Deprecated: Hook wpseo_opengraph is deprecated since version 14.0! Use wpseo_frontend_presenters instead. in /home/kmmebqhbdj/domains/dante.uni.wroc.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 5754

„PICCOLO SANREMO” 2013 III Międzyszkolny konkurs piosenki włoskiej we Wrocławiu„PICCOLO SANREMO” 2013 III edizione del concorso della canzone italiana dedicato alle scuole a Breslavia

Patronat nad konkursem przyjęli
Pani Maria Iwona Bugajska – Dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego
we Wrocławiu
Pani Monika Kwiatosz – Konsul Honorowy Republiki Włoch we Wrocławiu
Wrocławski Komitet Società Dante Alighieri

W dniu 21 listopada, w Gimnazjum 18, odbył się trzeci  międzyszkolny konkurs piosenki włoskiej Wrocławskie PICCOLO SANREMO. Nasz konkurs organizowany jest głównie w celu promowania jednej z dwóch w Polsce klasy dwujęzycznej z językiem włoskim oraz rozsławiania języka i kultury włoskiej wśród dzieci i młodzieży Dolnego Śląska.
Patronem i fundatorem nagród w tegorocznej edycji konkursu była Pani Maria Iwona Bugajska, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Wrocławia. Jak co roku honorowym patronatem objęła konkurs Pani Monika Kwiatosz, Honorowy Konsul republiki Włoskiej we Wrocławiu. Nagrody w konkursie fundowane były też przez Wrocławski Komitet Società Dante Alighieri. Piękne nagrody dla zwycięzców przeznaczyła również Dyrektor Gimnazjum 18, Pani Anna Krupowicz.
W konkursie wzięło udział w sumie 29 uczestników z gimnazjum i szkoły podstawowej. W tym roku przyjechali do nas wykonawcy nie tylko z Wrocławia, ale również z gimnazjum w Wiązowie i w Obornikach Śląskich. Jak co roku można było przedstawić repertuar dowolny. W tym roku wśród wykonywanych utworów nie zabrakło największych przebojów, takich jak „Felicità” czy „L’italiano” Okazało się też, że lubiane są włoskie piosenki współczesne, takie jak „Sola” Franceschi  Michielin, czy bardzo popularne utwory Laury Pausini. Co zaskakujące, młodzi ludzie pięknie potrafią zaśpiewać także ludowe przyśpiewki włoskie, zwłaszcza te w dialekcie (wykonanie piosenki „Sciurpadrun” czy „Funikulì funikulà” bardzo zachwyciło komisję oceniającą). Już drugi rok gościmy na scenie najmłodszych wielbicieli piosenki włoskiej  i również podczas tej edycji konkursu niezwykle ciepło przyjęte zostały uczennice ze szkół podstawowych, z klas pierwszych i trzecich,  które wystąpiły w pięknych przebraniach, obrazujących wykonywane utwory z repertuaru Zecchino d’oro dell Antoniano – „Il coccodrillo come fa” oraz „Quarantaquattro gatti”.
Jako,  że w tym roku poziom wykonania utworów pod względem językowym i muzycznym był dość wysoki i wyrównany, jury konkursowe musiało dołożyć wszelkich starań aby sprawiedliwie nagrodzić najlepszych.  W tegorocznym konkursie pierwszą nagrodę oraz nagrodę specjalną otrzymała Maria Jeleń z Gimnazjum 26 za piosenkę „Era stupendo”. Drugie miejsce egzekwo zajeła Aleksandra Seredyńska z MDK Śródmieście z piosenką „Funikuli’ Funikula’” oraz nasza uczennica z 3 klasy dwujęzycznej Magdalena Stefanowska za piosenkę „Sola” Laury Pausini. Trzecia była jej koleżanka z klasy Julia Szychowska, która akompaniując sobie na gitarze, zaśpiewała piosenkę ludową Sciurpadrun.
W kategorii szkół podstawowych pierwsze miejsce zajęła Hanna Papas Popowska z klasy 3 ze szkoły nr 24 za piosenkę „Guantanamera”. Drugą nagrodę za utwór „Che sara’” odebrał Wojtek Stefanowski (brat Magdaleny) ze Szkoły nr 65 reprezentujący MDK Fabryczna. Trzecia zaś, była dwunastoletnia Joanna Szeloch, ze Szkoły nr 24, która zaśpiewała utwór „Per un Amico”. W obu kategoriach przyznane zostały również wyróżnienia.  W tym roku każdy uczestnik zastał doceniony i obdarowany, wszyscy wyszli z konkursu zadowoleni i zapowiedzieli się już na następny rok . Tegoroczny konkurs był bardzo piękny i ciekawy. Uczestnicy i widownia zostali oczarowani włoskim śpiewaniem.  Czekamy na następne talenty za rok.

Lingue